zmartwychwstańczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Za podstawę swego systemu wychowawczego uważała odpowiednio pojętą formację religijną. Całokształt wychowania był oparty na prawdzie i zaufaniu, które miały w wychowankach wyrobić silne przekonania chrześcijańskie, oraz cnoty przeciwne wadom narodowym. W tych punktach Marcelina przejęła zasadnicze zarysy pedagogiki zmartwychwstańczej, sformułowane już przez Bohdana Jańskiego, a pogłębione przez Piotra Semenenkę. Nie będąc teoretykiem wychowania, wypracowała ona zespół metod odpowiadający zarówno potrzebom czasu, jak i wymogom psychiki kobiecej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.