znitowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Po wygięciu poszczególnych kształtowników ceowych na zimno na 3-wałkowej giętarce o odpowiedniej średnicy i przycięciu na elementy spojono je czołowo elektrycznie. Z kolei wywiercono na wielowrzecionowej wiertarce otwory na nity (w pierścieniach zewnętrznych) lub na śruby (w pierścieniach wewnętrznych), następnie pierścienie płaszcza zewnętrznego zmontowano w sekcje po 10 sztuk, tj. o wysokości 3 m, nitując poszczególne pierścienie. Po znitowaniu sekcji na szwy od strony zewnętrznej nakładano wąską falistą taśmę stalową o grubości 4 mm i dla uzyskania wodoszczelności zespawano ją z ceownikami. Stalowa taśma umożliwia zachowanie pełnej wodoszczelności nawet w przypadku odkształcenia ceowników przy występowaniu znacznych sił rozciągających lub zginających...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kostrz, Jan 1972. Górnictwo. T. VI. Wykonywanie wyrobisk. Cz. 3. Pogłębianie szybów i roboty szybowe, Katowice : Śląsk
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.