znitrować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Azotany celulozy (nitroceluloza) są estrami kwasu azotowego i celulozy. Przy całkowitym znitrowaniu powstaje trójnitroceluloza (trójazotan celulozy) C,H,0,(0H), + 30H • NO, - C,HtO,(ONO,), + 3H.O Bawełna strzelnicza jest mieszaniną cząsteczek znitrowanej celulozy o różnych długościach łańcucha i o różnym stopniu z nitro wania. Zawartość azotu (liczba azotowa) w cząsteczkach celulozy wynosi 12,6—13,4%. Bawełna strzelnicza spala się szybko, lecz nie detonuje; detonacja następuje w naczyniu zamkniętym. Celuloza niżej znitrowana nosi nazwę bawełny kolodionowej. Bawełnę o tym stopniu znitrowania można zżelatynować mieszaniną alkoholowoeterową i po dodaniu stabilizatorów zabezpieczających przed samozapaleniem się uformować przez sprasowanie w prasach hydraulicznych. Po pokrojeniu otrzymanych taśm na drobne płytki otrzymuje się proch bezdymny płytkowy, stosowany jako materiał miotający do pocisków...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Troskolański, Adam Tadeusz (red.) 1960. Mała encyklopedia techniki, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.