zowacjonować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wdzięczni myśliwi przywieźli zwłoki okrutnego, niebywałego dzika...” (XIV, 188); 4) wykorzystywanie zabawnych skojarzeń, przenośni oraz wieloznaczności wyrazów, np. antałek - „przenośnie: głowa”: „Co tam jakiś głupi mydlarz będzie nam antałki zawracał...” (XIV,27); przewrotnik - „mężczyzna, który w czasie tańca wywraca partnerkę na wznak”: „Damy zaś ‘zowacjonowane’ w ten sposób nazywały tajemniczego nieznajomego przewrotnikiem” (XIV, 120); 5) wymyślanie efektownych, śmiesznych nazw i określeń dla nowych zajawisk i rzeczy, np. klub latawców - „klub zrzeszający ludzi fascynujących...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
AUL - Acta Universitatis Lodziensis
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.