zużytecznianie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Po napisaniu Przedmowy i ułożeniu książki doświadczyłam uciechy żywej, za którą serdecznie wdzięczną jestem Panu, ponieważ Panu ją winnam. Uciecha pochodzi z myśli, że jeszcze cóś mniej więcej pożytecznego uczynić mogłam, że czemuś na cokolwiek choć odrobinę się przydałam. Ta potrzeba zużyteczniania siebie, służenia, popychania, choć słabymi siłami, wozu tej cząstki świata, której jestem cząstką, była zawsze dominującą namiętnością moją, główną sprężyną życia. Trwa dotąd, tylko że teraz już są wątpliwości rozmaite... których opowiadaniem nudzić Pana...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Orzeszkowa, Eliza 1954b. Listy zebrane. T. 1, Wrocław : Zakład im. Ossolińskich
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.