zwisać

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) go szczepu marzenia. Gdy u stóp Iiimaiaju marzenia te potęgowały się i nabierały nieznanej innym strefom grozy, gdy na zachodzie przerzucały się w czyny, na tym litewskim skrawku ziemi, odciętym przez lat wiele od ruchu świata eałego przycichły i zastygły w pragnienia, w szepty rzewnej zadumy. Wszystko tu do snu kołysze: cisza, pary zwisające nad rzeką, puszyste łąki, szumy borów, i te kotary, któremi bory opięły litewskie gniazda. Rozumiemy pisarza, gdy nas upewnia, że dobrze jest z pogodną duszą, bez tęsknoty i trwogi, w pięknych dniach wiosny roku i wiosny życia puścić się i płynąć bezpiecznie rzeką ojczystą, po której brzegach coraz to nowe, coraz to rozmaite, coraz piękniejsze, a wszystko swojskie, domowe, „kochane75 spotykamy widoki”. („Brzegi Wilii“ t. I, str. 171)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Zyndram-Kościałkowska, Wila 1907. Szkice literackie. I. Ignacy Chodźko, Warszawa : Druk. Ed. Nicz i S-ka
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.