zwojowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) s. 	112). Troskliwy lekarz, doktor Zenon Cywiński, rozwiał pesymistyczne przewidywania pisarki, stwierdzając: [_..] wyniosłem to przekonanie, że mamy do czynienia tylko z upartym katarem powiek, który niekiedy bywa trudniejszym do zwojowania, nizli inna jaka choroba nosząca nazwę nierównie groźniejszą. [...] Cieszy mię bardzo, że w sile widzenia Szanowna Pani najmniejszej zmiany nie czuje; jest to bowiem najlepszym dowodem, że nic serioznego nam nie grozi. [...] Zawsze jednakże jestem tego przekonania, że choroba powraca od nadużycia wzroku czytaniem, przeto z tym, o ile tylko można, wypada umiarkowywać się (zob. Cywiński do Orzeszkowej, list z 2 V 1879 r., por. Listy zebrane, t. I, s. 325)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Orzeszkowa, Eliza 1967. Listy zebrane. T. 6, Wrocław ; Warszawa ; Kraków : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.