zyszczek

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) z początku, znachodzi. Zakorzeniony idzie już wciąż i o przyczyny nie dba KrasPodst 354; Nie dbam, żeby moje zdanie się wszystkim podobało LeszczGłos 76; wolny szlachcic i rozumiejąc się być bezpiecznym od wszelkich napaści, nie dba, czy Rzeczpospolita słaba i bezbronna LeszczGłos 8; Pisał sceny nie śmieszne, lecz raczej wyśmiane /.../, a gdy zyszczek błysnął, nie dbał, czy mu przyklasnął, czy mu lud zaświsnął TrembPisma I 99; łakomieć nieczuły, na same tylko patrzy z pieniędzmi szkatuły, nie ma dobroczynności, i byle miał więcej, byle kilka do skrzyni przygarnął tysięcy, nie dba, że go przeklina człowiek nieszczęśliwy Dmoch. Rym. 62;...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
FP - Filologia Polska
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.