zżyźnić

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) — przeto jeno śmiech dobry i radość pogodną mam dla was — wszak wiem, że dobroć niweczy jak najskuteczniej niewiarę — i oto pragnę wam w zupełności się rozdać — — tak jako kwiatom i drzewom oddam me ciało znużone — obym mógł rozdać me słowa i czyny — jeśli są one coś warte — na bezimienne korzyści jak skarby dla wszystkich otwarte — — a na największą już korzyść me niewątpliwe zło — by prawdą stały się słowa: złość się na dobro przeradza — rozdepccie serce me miłujące, jeno nie depccie kwiatów na łące — stokroć mię zmiażdżcie swymi wzgardami, byle jaśniało słońce nad wami — zdajcie mym barkom ciężar nad siły, byle was drzewa cieniem krzepiły — uczyńcie ze mną, co wasza wola, byle się sercem zżyźniła rola na wonne sady, na urodzaje, na wieczne gody, radosne maje, na boże żyta, pszenice boże, w których kryjomo, w cichej pokorze krew na pożytki skwitnie radosne, na szczęsnej pracy wieczystą wiosnę...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Zegadłowicz, Emil 1957. Wiersze wybrane, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.