jadłowstręt

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) sposób, m.in. w stanach wstrząsu pooperacyjnego lub pourazowego, w porażeniach mięśni jamy ustnej i gardła, po krwotokach mózgowych i w innych schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza u chorych nieprzytomnych, wykazujących jadłowstręt w stanach psychozy lub histerii, a także u chorych ze zwężeniem przełyku. Ilość i jakość pokarmu dla sz.o. jest dobierana wg wskazań lekarskich, konsystencja jest zawsze płynna. Rolę sz.o. spełniają także podane dożylnie wlewem kropelkowym roztwory glikozy, aminokwasów, plazmy oraz przetoczona krew...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.