juwenilia

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Bogactwo pomysłów więzi teraz dyscyplina formy — stąd stałe napięcie, którego wcalei nie odczuwamy w młodzieńczych utworach. I dlatego dojrzałe wiersze Lieberta nie wydają się nigdy rozwlekłe, choć objętościowo są zazwyczaj większe od juweniliów. Jeśli zaś tak się rozrastają, dzieje się to na skutek tego, że poeta chce w sposób jak najbardziej klarowny i doskonały ukazać wszystkie załamania i odcienie problemu. Osacza jądro zagadnienia pościgiem słów, szuka właściwego wyrazu, czasem gromadzi ich kilka, aby oddać wielostronność, bogactwo- rzeczy. I w ten sposób narasta synonimika poetycka Lieberta, tak znamienna dla wiersza pt. „Lisy"...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikpluralia tantum

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.