konstruktywno-spekulatywny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) sycznej nauki o cieple. Teoria kinetyczna, znacznie przewyższająca fizykę fenomenologiczną pod względem jednolitości podstaw, dostarczyła ponadto określonych wartości na prawdziwą wielkość atomów, otrzymanych kilkoma niezależnymi metodami, odsuwając tym wszelkie rozsądne wątpliwości. Te decydujące postępy okupiono przypisaniem punktom materialnym realnych tworów (atomów względnie cząsteczek), których konstruktywno-spekulatywny charakter był oczywisty; nikt przecież nie mógłby się spodziewać, żeby „bezpośrednio postrzegać” atom. Prawa dotyczące obserwowalnych zmiennych stanu (np. temperatury, ciśnienia,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Einstein, Albert 2001. Pisma filozoficzne, przeł. K. Napiórkowski, Warszawa : De Agostini & Altaya
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.