filozof-malarz

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) tarnych poczynając. Na tym pęknięciu, na tej zasadniczej metafizycznej niezgodzie na monizm, wszystko jedno, psychologistyczny, fizykalistyczny czy właściwy fenomenologom, polegać miała, przyznaje jednak w końcu P., cała oryginalność Witkiewicza, filozofa-malarza, dla którego czerwień i zieleń istniały równie dobrze, choć w inny sposób, jak on sam i wszystko w ogóle, co żyje własnym tajemniczym życiem człowieczym, ale także bydlęcym, a nawet owadzim, pajęczym, krabim i robaczym, aż po ostatniego wymoczka, ostatnią molekułę, atom, cząsteczkę. Zgoda. Ale czy to Witkacy był pęknięty? A nie cała...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Porębski, Mieczysław 1989. Z. po-wieść, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.