pachan

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ojczyznę but wroga przydeptał i dławił teraz się wszystko Bóg nam da naprawi ludzie toż to wolność trzeba Ruskich sławić Polska oswobodzona już nie krwawi ten dzień zapamiętała i na łożu śmierci z narodem rosyjskim przyjaźń doradzała Niemiec to wróg nigdy nie uwierzę by Polska z Niemcem mogła się sprzymierzyć Niemcy po stokroć zdradzą to naród okrutny podstępny chciwy nade wszystko butny bidne Polacyny kogo się tu trzymać pamiętajcie dzieci - lepiej Słowianina III Sejm Rzeczypospolitej to święto skasował w piątek szóstego kwietnia 1990-tego nie pomogła gorąca obrona prezydenta zapomniano chwilę lipcowego tryumfu to co przyszło potem - stalinowskie pęta zatarły wdzięczność zostawiły rany bo się na polskiej ziemi biesiły pachany krzywda boli jątrzy to nie jest przesada każdy dziś o doznanej zniewadze opowiada temu rodzinę wywlekli do Kołymskiej Ziemi temu stryja zabili a tamtemu brata innemu się lubelskiego Zamku przypomina krata ’’Szesnastu” uprowadzili sądzili bezkarnie przyjdzie pora naród im wygarnie prawdę o grabieży o kłamstwie o furii z jaką łamali prawa ci Agaci durni wszystko dla dobra ludu i w jego imieniu a naprawdę lud nie miał nic do powiedzenia imperium było bogiem tak nakazał Stalin sam siebie na cokoły wyniósł i przechwalił kto nie był ’’ludem” nie był też człowiekiem wywlekali tysiące na gołaźnie dalekie 85...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wełna, Matylda 1992. Smak dzikich czereśni, Lublin : Druk Oficyna Graficzna Wojewódzkiego Domu Kultury
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.