analityczno-systemowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wanie” analitycznej teoria działań społecznych Webera. Dla zsubstancjalizo wania socjologii, jej stabilizacji jako dyscypliny, powraca się teraz do koncepcji Parsonsa jako syntezy wiedzy socjologicznej, syntezy klasycznych „paradygmatów socjologii”, przypominając Parsonsowskie scjentyczme uzupełnienie empirystyczno-rozumiejącego paradygmatu Webera normatywno-empirystycznym paradygmatem Durkheima i analityczno-systemowym paradygmatem Pareta. Nowe — przez pryzmat dokonanej w „socjologii kryzysowej” etyzacji socjologii — odczytanie koncepcji Parsonsa, już samej w sobie konwergencyjnej, najbardziej może spektakularnie pokazuje, jak tendencja konwergencyjna w ramach „konstruktywnej syntezy” prowadzi do nierozwiązywalnych sprzeczności wewnątrz „stabilizacyjnego” trendu w socjologii. Parsonsowskie poszerzenie Weberowskiej (wcielo...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kozakiewicz, Helena 1991. Zwierciadło społecznego świata, Warszawa: PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.