artystyczno-konstrukcyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) i w odpowiednim ich uporządkowaniu. Wymiana tych brzmień na brzmienia słowne innego języka — najczęściej bardzo niepodobne do oryginału — sprawia, iż jest rzeczą niezmiernie trudną tak je dobrać, by z jednej strony były one obarczone znaczeniem potrzebnym dla zachowania sensu zdań, z których się utwór składa, a z drugiej, żeby prowadziły do takich samych tworów i zjawisk językowo-brzmieniowych wyższego rzędu, jakie występują w oryginale, i żeby zarazem twory te posiadały te same sprawności artystyczno-konstrukcyjne w stosunku do innych warstw dzieła i do jego polifonicznej harmonii. Już samo zachowanie rytmiki wiersza i jego melodii — związanej, jak wiadomo, m. in. z kolejnością następujących w słowach po sobie samogłosek — jest niezmiernie trudne przy równoczesnym zachowaniu sensów zdań, z których się utwór buduje. Niepodobne brzmienia słów innego języka, dobranych ze względu...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Rusinek, Michał (red.) 1955. O sztuce tłumaczenia. Praca zbiorowa, Wrocław : Zakład im. Ossolińskich
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo