artystyczno-obywatelski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) A teraz spójrzmy w dalszą przeszłość. Zaledwie w osiem lat po powstaniu listopadowym, w czasie którego teatry warszawskie odegrały na swoim odcinku rolę ważną i chlubną, godnie kontynuującą artystyczno-obywatelską działalność Wojciecha Bogusławskiego — w warszawskim świecie teatralnym miał miejsce następujący fakt. Opisał go szczegółowo w swej kronice Jan Seweryn Jasiński. Oto jego słowa: „W dniu 4 maja 1839 roku błogosławiona rocznica nadania emerytury artystom Teatrów Warszawskich przez N. Pana uroczyście była obchodzona. Zaczęto ją mszą śpiewaną u oo...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wierciński, Edmund 1991. Notatki i teksty z lat 1921-55, Wrocław : Wiedza o Kulturze
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.