arystokratyczno-republikański

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Elementy życia miejskiego były w Galii widocznie więcej rozwinięte niż w Grecji Homera, tym bardziej niż w Rzymie królewskim. Odpowiadał im skrystalizowany już podział społeczeństwa na klasy z arystokracją duchowną (druidzi) i świecką (rycerstwo-equites) u góry, a plebsem uciskanym i spychanym lub zepchniętym do stanu niewolnego na dole 97°. Ustrój państwowy wydaje się już również ustabilizowany, mimo że przybrał formę arystokratyczno-republikańską, a nie monarchiczną. I tu miasta formują się wokół ośrodków władzy. Porównanie z Grecją Homera, a także z Germanią Cezara i Tacyta, zdaje się wskazywać, że powstanie tych ośrodków wskutek zróżnicowania klasowego poprzedziło koncentrację ludności rzemieślniczo-kupieckiej po grodach...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Łowmiański, Henryk 1953. Podstawy gospodarcze formowania się państw słowiańskich, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.