biologiczno-ekonomiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Zrozumiejmy, że swoboda, która nie opiera się na opanowaniu życia, z jakiego wyrasta, jest złudzeniem, jest poddaniem się temu całemu splotowi wydarzeń i urządzeń, które stwarzają podstawę dla naszej psychiki. Tylko wtedy stwarzamy istotnie to, co pragniemy, aby żyło, tylko wtedy zabezpieczamy istnienie naszym osobistym pragnieniom, tęsknotom, gdy sięgamy tak głęboko w życie, iż pod wpływem naszej działalności zmienia się wytwarzająca sprawność biologiczno-ekonomiczną, świadomość prawną i ideał artystyczny psychika mocy. 1 Przeciwstawiając się usystematyzowanym stanom świadomości, Młoda Polska wtedy tylko wytworzyłaby ruch kulturalny odpowiadający jej założeniom, gdyby zdołała w sposób tak głęboki podziałać na świadomość zbiorową, wytworzyć formy świadomości wywierające wpływ na te zasadnicze fakty i czynniki narodowego życia. Literaturze nie można zasadniczo odmawiać tak głę...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Twórczość - Twórczość (Kraków / War­­­­­sza­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo