burżuazyjno-pacyficzny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ich dążenie do zdobycia panowania nad światem. Wystarczy przypomnieć oficjalny komentarz do szóstego punktu, który wręcz przewidywał rozbiór Kraju Rad i przekształcenie go w szereg kolonii mocarstw imperialistycznych, przede wszystkim w kolonię Stanów Zjednoczonych. To samo daje się w równej mierze powiedzieć 0 innych podobnych aktach mocarstw imperialistycznych, jak na przykład utworzenie Ligi Narodów, jak burżuazyjno-pacyficzne posunięcia w 1924 roku („era pacyfizmu“) w rodzaju Protokołu Genewskiego z 2 października 1924 roku, z jego osławioną formułą „arbitraż, bezpieczeństwo, rozbrojenie“, jak umowy lokameńskie z 1925 roku, dookoła których robiono wielką wrzawę pacyfistyczną,, a które w rzeczywistości stanowiły przegrupowanie sił do nowej wojny, jak zwołanie początkowo komisji przygotowawczej, a potem 1 samej konferencji w sprawie redukcji zbrojeń w latach 19261934, jak pakt Brianda-Kelloga z 1928 roku, który proklamował wyrzeczenie się wojny jako instrumentu polityki narodowej itd...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Romaszkin, P. 1955. Zbrodnie wojenne imperialistów, Warszawa : Wyd. MON
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.