chrześcijańsko-konserwatywny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) w części ujawniony. Już w połowie sierpnia 1938, podczas gdy niebezpieczna misja pośrednicząca Lorda Runcimana rozwijała swą działalność w Pradze, przybył do Londynu zapowiedziany przez ambasadę brytyjską „emisariusz umiarkowanych Niemców”, Ewald von Kleist. Występował jako przedstawiciel pruskiej „partii chrześcijańsko-konserwatywnej”, powoływał się jednak na swych „przyjaciół w armii” i był jak się zdaje delegowany przez kierującą grupę generałów. Oświadczył on politycznemu doradcy Foreign Office’u, że Hitler postanowił wojnę, że rozpoczęcie działań przewidziane jest „po 27 września”, że armia i generałowie są przeciwni wojnie, ale że dla poparcia własnej ich akcji wymagają sprecyzowania intencyj Francji i Anglii i publicznego ostrzeżenia Niemiec przez miarodajnego rzecznika rządu angielskiego. Jak się zdaje, Anglicy otrzymali w tymże sa...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Plivier, Theodor 1958. Cesarz odszedł generałowie zostali, przeł. T. Zabłudowski, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo