chrześcijańsko-mitologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) gania z niej prawdę (306). Wielkie są zasługi Chrześcijaństwa dla poezji, uwyraźnia je Chateaubriand wskazując na przestępstwa Mitologii. Chrześcijaństwo i Mitologia pozostają w jego przekonaniu w nieprzejednanym antagonizmie. Klasycystvczny kompromis chrześcijańsko-mitologiczny nie przemawia mu zupełnie do przeKonama. Musiało dojść do romantycznego zerwania z Mitologią, która zaludniając wszechświat wytworzonymi widmami, odbierała dziełu stworzenia jego powagę, wielkość i samotność. Trzeba było. aby Chrześcijaństwo wygnało ów tłum faunów, satyrów...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Żmigrodzka, Maria (red.) 1981. Problemy polskiego romantyzmu. Ser. trzecia. Praca zbiorowa, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.