chrześcijańsko-pustelniczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ko odzwierciedleniem tradycji wschodnio-chrześcijańskich. Tak Tołstoj jest krwią z krwi i kością z kości dotychczasowego życia rosyjskiego, stąd jego krytyka cywilizacji, mimo że nosi na sobie znamię wpływów J. J. Rousseau, jest głównie jednak wyrazem rodzimych tendencji chrześcijańsko-pustelniczych. Jest w nim też sprzeczność między rodzimym potępieniem rozumu indywidualnego, jak i uznawaniem, że prawdę można znaleźć jedynie w sposobie myśli i odczuwania kolektywnego, właściwego masie ludowej, a między swoistym połączeniem wschodniego anarchizmu z indywidualizmem zachodnim. Przewaga tego ostatniego pierwiastka...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.