czterdziestoświecowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Porucznk nie spał jeszcze, lecz już zgasił światło i leżał w ciemności na łóżku. A właściwie nie w zupełnej, gdyż przez okno padało światło pełni. Pływał więc, unosił się i opadał w półśnie gorączkowym, w tym lunarnym pół blasku, pół cieniu, rozchwianym i na poły tylko realnym. Usłyszawszy niezwykłe głosy na dole, wyjrzał, a następnie zszedł do połowy schodów; były jak zwykle oświetlone słabą, czterdziestoświecową żarówką pod blaszanym płaskim abażurem w kształcie talerza; tam gdzie stał wychylony przez poręcz porucznik Kiekeritz, leżał cień — światło lampy tutaj nie sięgało; korytarz za nim też był zupełnie ciemny. Portier, Izaak Roth, punktualnie o dziesiątej wygaszał światło, poza tą jedną żarówką tuż nad wejściem na piętro...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kuś­niewicz, Andrzej 1994. Dzieła. Lekcja martwego języka, Łódź : Wyd. Łódzkie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.