drobnomotywiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) trycznie zbudowany temat eksponowany tu jest w rozwoju. Pierwsza i druga część tematu posługują się materiałem motywicznym antytetycznym (zrywane przedtaktowe motywy w progresji sekundowej w górę, z wyraźną budową dwutaktową i z akcentem metrycznym na każdy takt nieparzysty w pierwszym okresie — płynna melodia z całościowo potraktowanym poprzednikiem i drobnomotywiczną budową w następniku, z synkopowanym zatrzymaniem ruchu przy końcu każdego taktu). Część III stanowi rodzaj podsumowania na zakończenie; wprowadza motywikę części pierwszej w rozwinięciu w stosunku do tej ostatniej tak pod względem brzmieniowym, jak pod względem potraktowania przestrzeni dźwiękowej nią objętej, dając przedsmak tego, czym stanie się motyw czołowy w przetworzeniu. Nawiasem zauważyć należy,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Łobaczewska, Stefania 1960. Style muzyczne. T. 1. Cz. 1, Warszawa : PWM
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.