dwudziestogodzinny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) tnich dniach przed wyjazdem do Pau. Doktorowie wątpili, czy dojedzie na miejsce, a jednak trzeba było koniecznie, gdyż w paryskiem powietrzu czekała go niechybna i bliska zguba, południowy zaś klimat jedynie może go wyratować. Trzeba więc było ryzykować na dwudziestogodzinną podróż, którą przebyliśmy szczęśliwie. Lubo niesłychanie nią zmęczony, ma się Artur już lepiej, jednakże do zdrowia powraca bardzo powoli, a znajduje się w takim stanie, że najmniejsze przeziębienie, zmartwienie lub niezwykły wypadek, może go zabić, jak naodwrót, uniknąwszy tego wszystkiego, może wyzdrowieć... Jestem przekonany wraz z doktorem, że...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Hoesick, Ferdynand 1923. Paryż, Warszawa etc. : Gebethner i Wolff
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.