dydaktyczno-komiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) realistycznie obrazków Doświadczyńskiego należą sceny warszawskie i paryskie z życia Mikołaja, do których zabrakło Krasickiemu obserwacji osobistych.51 Pisząc swą na ogół udaną powieść dydaktyczno-komiczną, korzystał Krasicki z doświadczenia powieści zachodnioeuropejskiej. Historycy nasi z dostateczną erudycją wykazali obecność w Doświadczyńskim wpływów pedagogicznych romansów Fenelona i Rousseau, obyczajowej powieści Fieldinga, Smolletta i Lesage’a, utopijnej More’a, Swifta, Rousseau i Voltaire’a oraz romansu przygód, awanturniczego romansu Daniela Defoe. Stop wszystkich tych różnorodnych przecie ele...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Nowak-Dłużniewski, Juliusz 1973. Studia i szkice, Warszawa : Pax
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.