dziewczyna-hajduczek

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wojnach kozackiej i szwedzkiej. Teraz dopiero niepozorny oficer dragonów nadwornych Wiśniowieckiego, a później pułkownik Radziwiłłowski i ostatecznie królewski, miał otrzymać nagrodę, i to podwójną. Pierwszą była żona kochliwego oficera, sprawa strapień autorskich. „Wymyśliłem w wyobraźni typ dziewczyny-hajduczka, którą chciałem mu oddać, a tymczasem masz diable wdowę, i to jeszcze po trzech mężach!” — żalił się przyjacielowi po zapoznaniu się z rozprawą A. Rollego poświęconą autentycznej pani Michałowej z Jeziorkowskich Wołodyjowskiej.6 Nagrodą drugą była sama powieść, wedle zapewnień pisarza zdecydowanie 5 J. Górski, Istoriczeskij roman Sienkiewicza, Moskwa 1966, s. 100...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krzyżanowski, Julian 1973. Pokłosie Sienkiewiczowskie. Szkice literackie, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.