emocjonalno-nastrojowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) kropelki, srebrne tonie, srebrne jezioro). Wreszcie metaforyczne zestawienia w rodzaju: lotne stopy, skoczne kręgi, miękka biel, śnieżna dłoń, łabędzie piersi. A wszystko — dobrane tak, by jak najsilniej podkreślało emocjonalno-nastrojowy ton ballady i stąd owa skłonność do sentymentalnych epitetów, które tu, w otoczeniu takich zestawień jak: mokry jaskier, ognik nocny, surowa ziemia, lub wstydliwa kochanka — nabierają świeżych rumieńców, współdziałając skutecznie w wytworzeniu liryczno-uczuciowego zabarwienia świata przedstawianego w utworze...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Greimas, A.-J. 1993. O niedoskonałości, tłum. A. Grzegorczyk, Poznań : UAM
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.