filozofia-pociecha

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Bliska mu jest odmowa Nietzschego wobec wszelkich filozofii-pociech, odmowa przywileju, jaki człowiek przypisuje sobie w bycie, licząc na opiekuńczą troskę opatrzności Uważa jednak nietzscheańską zasadę tworzenia za mylną w punkcie głównym; Nietzsche bowiem, nie przypisując żadnego sensu fizycznemu bytowi i wszelkiej realności poza-ludzkiej, próbuje zwyczajnie odepchnąć jej imperatywy pogardliwym gestem, przez co niezależność własną ustanawia w przypadkowości, nie rozmyśla w ogóle o źródłach, które umożliwiają nam panowanie nad losem i dzięki temu wyobraża sobie, że można być wolnym korzystając z cudzej niewoli. Skoro jednak praca jest jedyną bez...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Twórczość - Twórczość (Kraków / War­­­­­sza­wa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.