filozoficzno-irracjonalistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ale fascynacje te miały i głębsze, bardziej istotne podłoże. Mimo pierwotnej niechęci do twórczości Manna, mimo wszystkich niezliczonych różnic między Buddenbrookami a Nocami i dniami, między (jak pisałem) orientacją Manna na obywatela-mieszczanina a Dąbrowskiej — na obywatela z ludu — obydwoje pisarzy łączyły pewne pokrewieństwa w genealogii, w filozofii, w koncepcji pisarstwa, które z opóźnieniem odkrywała w Doktorze Faustusie i jego autorze. Obydwoje byli dziećmi tej samej epoki filozoficzno-irracjonalistycznej reakcji na ciasnotę pozytywizmu. I choć natchnienia czerpali z różnych fal tego prądu (u Manna ogromną rolę grały bezpośrednie tradycje niemieckie, za młodu pogrążał się w prawicowej mistyce narodu, zaś Dąbrowska sięgała do źródeł innych i nigdy nie sprzeniewierzyła się demokracji), rezultaty ich poszukiwań były w niektórych kwestiach uderzająco podobne. Do nich należał stosunek do polityki...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Drewnowski, Tadeusz 1981. Rzecz russowska. O pisarstwie Marii Dąbrowskiej, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo