garnitur-uniform

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W tej to książeczce na s. 150—151 kapitalna fotografia — synteza człowieka współczesnego. Urzędnik-clerk — typowy produkt urbanistycznej, przemysłowej cywilizacji. Ciemny garnitur-uniform, kapelusz, krawat, w ręku kurczowo ściska teczkę — swoje pisane skarby. Jest otoczony żywiołem szalejącego wichrem oceanu. Jest częścią tego żywiołu, jest z nim i w nim, a jednocześnie tak groteskowo sam — na desce, kajaku, a może wodnej narcie. Zaraz przecież utonie, tak żałośnie nieprzystosowany do sytuacji, w jakiej się znalazł. A jednak — spójrzcie na jego twarz — śmieje się, a uśmiech jego wyraża wielką siłę, nadzieję i odwagę...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Więź - Więź (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.