geograficzno-astronomiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ogólnie rzecz biorąc, wiedza nowa jest dla ucznia szkolnego tym mniej niebezpieczna i lękopędna, im mniej wydaje mu się prawdopodobna w porównaniu z wiedzą czy z uprzedzeniami posiadanymi. A więc bezpośrednio, ale na pozór, przeżycia lękowe wyłaniają się z „logiki osobistej”. Gdyby w jej świetle stwierdzenie geograficzno-astronomiczne co do okrągłości ziemi i co do jej biegu dokoła słońca stanowiło wierutną bzdurę, żadne fakty ani argumenty nie potrafiłyby wyrwać ucznia (i również uczonego astronoma) z przysłowiowej „drzemki dogmatycznej” ani napawać go lękiem. Dowodzą tego fakty historyczne...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Pieter, Józef 1971. Strach i odwaga, Warszawa : Nasza Księgarnia
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.