geograficzno-opisowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Bardzo istotne zmiany przechodzi „Wędrowiec”. Po śmierci Sulimierskiego redakcję pisma obejmuje Wincenty Dawid, ale prowadzi ję tylko jeden rok (1883). Od r. 1884 właścicielem tygodnika, a jednocześnie jego redaktorem zostaje Artur Gruszecki. Pismo wówczas zatraca prawie charakter geograficzno-opisowy i występuje jako pierwszy wyraźny organ szkoły literackiej w pozytywizmie, która miała na celu krzewienie realizmu i naturalizmu w sztuce (filarami redakcji w „Wędrowcu” byli Sygietyński i Witkiewicz, z artystów tygodnik poparli Prus i Dygasiński)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Prus, Bolesław 1960a. Kroniki. T. 10, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.