giberelina

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) pujące jednak w roślinach. F. często dzieli się na: 1) hormony wzrostowe (—*■ auksyny), których najbardziej charakterystyczną właściwością jest pobudzanie wydłużania się komórek w młodych, plastycznych częściach łodyg i w koleoptylach traw; 2) gibereliny, wpływające i na podział komórek, i na ich wydłużanie się; ich najbardziej charakterystyczną cechą jest pobudzanie wzrostu karłowatych odmian kukurydzy, grochu i niektórych innych roślin; u szeregu roślin dnia długiego rosnących w warunkach dnia krótkiego wywołują one silne wydłużanie się łodyg i zakwitanie; 3) kininy, których cechą charakterystyczną jest pobudzanie podziału komórek merystematycznyćh i in.;...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.