historiozoficzność

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Właściwie mówiąc filozofia literatury polskiej powinna poprzedzać jej historię. Filozofia — czyli zastanowienie się nad etosem oraz atrybutami literackiej rzeczy polskiej. Nad wyznaczającymi jej charakter składnikami i powiązaniami składników. Otóż wydaje się, że substancja całej naszej nowożytnej i bezpośrednio współczesnej literatury utkana jest z czterech zasadniczych składników, z czterech nieustannie zazębiających się o siebie włókien: polityczności — historiozoficzności - religijności — nadliterackości. Są to składniki całościowego doświadczenia literacko-duchowego, przebiegające jakby w poprzek epok, prądów i poetyk...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Burek, Tomasz 1987. Żadnych marzeń, London : Polonia
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.