historyczno-archeologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) o tym, żeby „brat na bratnie następował zdrowie“. Podobnie jak w scenie zachowania się Witolda w „Konradzie Wallenrodzie“, gdy Wajdelota mówi o zdrajcach ojczyzny, tak samo i tu Mickiewicz obdarzył Rymwida i Grażynę sposobem odczuwania patriotyzmu właściwym dla XIX wieku, ale nie dla XIV-ego. W tym punkcie „Grażyna“ przestaje być poematem historyczno-archeologicznym, a staje się dziełem służącym zagadnieniom politycznym epoki, w której powstała \ Przesunięcie momentu akcji na czas panowania Witolda wyjaskrawiło inny szczegół, który stał się również anachronizmem, ale ze stanowiska artystycznego celu „Grażyny“ musiał za wszelką cenę pozostać. Chodzi o sprawę oblicza wyznaniowego Litwy w epoce...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo