historyczno-eklektyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Architektura krakowska okresu Młodej Polski, głównie secesyjna, kontynuowała więc także kierunek historyczno-eklektyczny. Próbowano m. in. łączyć secesję z rodzimym renesansem, klasycyzmem,, zwłaszcza stylem Ludwika XVI. Gdzieniegdzie nawet wprowadzano do architektury secesyjnej motywy romańskie (okna) i gotyckie (wzory ceglane), przy czym nowe formy zabarwiano jeszcze elementami sztuki ludowej, zwłaszcza zakopiańskiej, niewątpliwie pod wpływem popularności „stylu zakopiańskiego”, propagowanego głównie przez Stanisława Witkiewicza i Edgara Kowátsa. Jako ulubiony...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dobrowolski, Tadeusz 1959. Sztuka Krakowa, wyd. 2, rozszerz. i popraw., Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.