historyczno-legendarny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Powstała na Jawie także i literatura świecka, dworska, opisująca zarówno legendarne czyny królewskich przodków dynastii Singasari i Madjapahit, jak i dokonania władców — niekiedy również zabarwione niemałą przymieszką legendarną — za których rządów utwory owe powstawały. Najsłynniejszym takim dziełem prozy historyczno-legendarnej jest Pararaton. Ten jednak rodzaj literacki prawie nie miał swego odbicia wr utworach sztuk plastycznych. Po upadku królestw ja%vajskich przez długie jeszcze wieki utrzymywała się ta tradycja literacka na Bali, gdzie największą popularnością cieszyły się poematy typu kidung, aż do czasów, kiedy język jawajski nie stał się na tej wyspie (ongiś świadomie zasiedlanej przez Jawajczyków) językiem martwym...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krzyżanowski, Julian, Hernas, Czesław (red.) 1985. Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny. T. 2, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.