historyczno-metafizyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Wywieszaniu przez emigrację sztandaru rewolucji socjalnej sprzeciwiał się kategorycznie także i ze względu na wrażenie, jakieby to sprawiło w kraju. „Dusza narodu polskiego — pielgrzymstwo polskie” — zbyt często zapominało o ciele, z którego wyszło — o jego położeniu, potrzebach codziennych i strukturze społecznej. Mochnacki nie zapominał. Liczył się z tym, że zniszczenie szlachty równałoby się w ówczesnych warunkach zagładzie Polski samej w jej istocie historyczno-metafizycznej (naród uważał za taką istotę), a samo hasło takiego zniszczenia, okrzyknięte przez Emigrację, wykopałoby między nią i krajem przepaść nie do przebycia. Ciało wyrzekłoby się duszy, co też skończyłoby się ostatecznie śmiercią moralną obojga...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Ujejski, Józef 1963. Romantycy, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.