historyczno-pamiątkowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) w jej wycieczkach pozamiejskich. Nie była to inwigilacja „z góry“, ale czynny i równorzędny współudział: z uczniami śpiewał na chórze kościelnym i na wieczorkach szkolnych, z uczniami uprawiał gry zabawowe na wolnym powietrzu, z uczniami wyjeżdżał do miejsc historyczno-pamiątkowych. To tym większą cenę miało w oczach młodzieży, że nie wypływało z przepisów regulaminu szkolnego, ale z samorzutnych jej upodobań i młodzieńczej prężliwości. W takiej atmosferze otwierały się młode serca z ich radością, ale i troskami, w które powiernik-profesor ingerował radą, a gdzie była potrzeba, to i pomocą, czyniąc nawet swój dom doraźną ostoją dla pozbawionych kąta do nauki...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Gomulicki, Wiktor 1960. Opowiadania o starej Warszawie, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.