humanistyczno-antropologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) etycznego. Marksizm więc w ewolucji struktury aksjologiczno-normatywnej omawianego światopoglądu uznany zostaje w ostatecznym i w pełni dojrzałym wyborze za jedyną i nieprzekraczalną płaszczyznę realizacji najwyższych wartości i zasad humanistyczno-antropologicznych. Ta swoista i oryginalna zarazem droga do marksizmu, to głębokie i perspektywiczne jego rozumienie prowadzi do ważnych rozwiązań. Hempel mianowicie stając się konsekwentnym marksistą i wybitnym działaczem partii komunistycznej, rozwijając wydatnie ideologię i teorię marksistowską, prowadząc szeroką działalność praktyczną, ustrzegą się wąskiego, praktycystycznego i instrumentalistycznego stanowiska, które było udziałem wielu współczesnych mu działaczy i ideologów marksistowskich w Polsce...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo