humanistyczno-klasowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Owe twórcze zastosowania to możliwie integralne powiązanie trzech dyrektyw: ujęcia całościowego (tzn. widzenia badanej sprawy w perspektywie całości, struktury, systemu), ujęcia dynamicznego (tzn. wyjaśniającego zmiany struktur) oraz ujęcia humanistyczno-klasowego (tzn. uwzględnienie tego, że rzeczywistość społeczna jest dziełem człowieka żyjącego w podzielonym na klasy społeczeństwie i świecie). Nie da się przecenić ich roli (chodzi rzecz jasna, nie tylko o dzieła polskie) w kształtowaniu świadomości metodologicznej badaczy; trzeba wszakże pamiętać, że upowszechniać mogą one nie tylko metodologię marksistowską, lecz również tworzyć wzorce pisarstwa neutralnego i liberalnego choć, wskazać trzeba, że stan świadomości metodologicznej badaczy w naszym kraju jest taki, że na upowszechnianie się wzorców antymarksistowskich nie byłoby większych szans. Trudno byłoby tu wskazywać na przykłady owych prac...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.