ideologiczno-taktyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) włącznie. Pisma katolickie osiągnęły znaczenie i wpływy nic spotykane przed wojną — do obozu katolickiego schronili się wszyscy ci, którzy w czasach ciężkich i powikłanych chcą zachować jasny pogląd na rzeczy, spokój i opanowanie wobec wydarzeń, szacunek i miłość do przeszłości, nie wykluczające przystosowania się do wymagań nowych czasów, a wreszcie — którzy potrzebują autorytetu, pionu, stałej linii. Instynkt masy wskazuje tu drogę nowoczesnej myśli polskiej. Sądzę, że właśnie owej syntezy ideologiczno-taktycznej, o której pisałem na początku, syntezy wiary z rozumem, żarliwości z opanowaniem, pragnienia czynu z powściągliwością, odwagi z przebiegłością, można dziś dokonać tylko w oparciu o Kościół i o myśl katolicką. Tylko wielki autorytet moralny może pogodzić anty...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kisielewski, Stefan 1998a. Pisma wybrane. Polityka i sztuka, wyd. 2, Warszawa : Iskry
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.