instruktorsko-dowódczy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Pomimo wszystkich trudności, dzięki ogromnemu wysiłkowi i ofiarności kadry oficerskiej i całego stanu osobowego, 8 DP stanowiła dobrze wyszkolony związek taktyczny, który już w styczniu 1945 r. był zdolny do wykonania zadań bojowych na froncie. Stało się to możliwe także dzięki pomocy Związku Radzieckiego: obok broni i sprzętu dostarczył nam on również kwalifikowanej kadry instruktorsko-dowódczej, bez której nie sposób było przystąpić do tworzenia nowych jednostek ludowego Wojska Polskiego. Swą wiedzą i doświadczeniem bojowym, nabytym w kilkuletnich zmaganiach z hitlerowskim najeźdźcą, instruktorzy radzieccy służyli radą i pomocą naszym młodym oficerom i żołnierzom...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WojskPH - Wojskowy Przegląd Historyczny (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.