intelektualista-humanista

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) mniej więcej to samo i odbezpiecza rewolwer. Intelektualiści — w rozumieniu władzy, która nigdzie nie kocha zanadto krytyków oderwanych od praktyki społecznej i politycznej, od wiedzy zakulisowej, która rządzi poczynaniami rządów — są zakałą, ponieważ starają się zwracać uwagę społeczności na sprawy, których ujawnianie i widzenie jest aktualnie władzom nie na rękę. Intelektualiści-humaniści mają za sobą wiedzę historyczną, umieją porównywać i analizować formy ustrojowe i społeczne w abstrakcji, gdy polityka jest sztuką wyboru natychmiastowego, sztuką preferencji i uników. Sztuką mniejszych kosztów*. Humaniści pro...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Drozdowski, Bohdan 1971a. Albion od środka. Dziennik tych wysp, Warszawa : Wyd. MON
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.