intelektualno-uczuciowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) masza Manna. Lektura Buddenbrooków — trudno mi już nawet zliczyć, która kolejno — pozostawiła mnie tym razem nieco chłodniejszym niż dotychczas, trochę rezerwy wkradło się w mój entuzjastyczny stosunek do tej książki, trudno by mi jednak było rozstrzygnąć bez akcentu niepewności, skąd ów chłód i rezerwa: czas poczyna dokonywać pewnych spustoszeń w młodzieńczej powieści Manna? czy też znam ją nazbyt dobrze, aby wieloletnie związki intelektualno-uczuciowe z tą prozą nie uległy osłabieniu i zamąceniu? Jednak mimo wątpliwości w tej mierze skłonny byłbym odwołać się do pytania pierwszego, bowiem Czarodziejską górę znam nie gorzej od Buddenbrooków, a przecież i wczoraj, i dzisiaj czytam ją z nie słabnącym zainteresowaniem oraz z pełną satysfakcją i podziwem. Nie odniosłem rów...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Goetel, Ferdynand 1957. Z dnia na dzień, Londyn : Orbis Księgarnia Polska
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.