intelektualno-wolicjonalny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Ambiwalencję uczuć związanych z jednej strony z negatywnymi stanami psychicznymi po upadku państwa, z drugiej z wysiłkami intelektualno-wolicjonalnymi na rzecz przyzwyczajenia się do nowej sytuacji i próbą znalezienia w niej dla siebie odpowiedniego miejsca, znajdujemy w przemyconym z więzienia liście Kołłątaja do Kościuszki, w którym nadawca kreśli rozległe plany prac historycznych, opatrując je taką oto refleksją na temat własnych przeżyć: Żyję, jak gdybym miał jutro umrzeć; myślę, jak gdyby mi jeszcze wiek cały żyć należało103...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Napis - Napis (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.