jałżyn

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Wielu z nas nie rozumie natomiast takich wyrazów, jak np. grzalnik, grzebuszka, jałżyn, jaszcz, nalęgotka, odruzg, płużyca, rogownik, urzet, tarantas, wątłusz, wycudzić, zielisty. Nie potrafimy bowiem odnieść tego wyrazu do jakiegoś przedmiotu, jakiejś czynności, właściwości itd., słysząc go, nie umiemy pomyśleć o czymś określonym. I wtedy uciekamy się o pomoc do słownika (np. Słownik Lindego, „Słownik języka polskiego“ Kryńskiego-Karłowicza-Niedźwiedzkiego, „Słownik ilustrowany języka polskiego“ M. Arcta, „Słownik języka polskiego“ PAN)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Klemensiewicz, Zenon 1962. Podstawowe wia­domości z gramatyki języka pol­skiego, wyd. 4, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.