językowostylistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) niach nad historią języka polskiego. Ograniczenie znów tematu pracy do dziedziny słownictwa i frazeologii tłumaczy się tym, że — jak dowodzą liczne badania szczegółowe — elementy słownictwa i frazeologii odgrywają bardzo doniosłą rolę w strukturze gatunków literackich. One to decydują przede wszystkim o ogólnym kształcie językowostylistycznym danego utworu lub całego gatunku. Wreszcie ograniczenie chronologiczne zakresu pracy do epoki Oświecenia i romantyzmu znajduje swe uzasadnienie w tym, że właśnie w owym okresie kształtuje się nowoczesny język polski, a co ważniejsza, że właśnie w tej epoce krystalizuje się także styl i język naszej współczesnej publicystyki, która niewątpliwie wówczas przechodzi najbardziej burzliwy okres swego rozwoju. W toku pracy okaże się, że bardzo wiele...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Marcjanik, Małgorzata 2000. Polska grzeczność językowa, wyd. 2 popraw., Kielce : WSP
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.